7 wskazówek...

7 wskazówek...

21 paź 2021

Podczas robienia zakupów, prania czy sprzątania – jest wiele sposobów na to, aby żyć w sposób bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. DEKRA przedstawia 7 prostych rozwiązań, dzięki którym każdy z nas może wspierać zrównoważony rozwój na co dzień.

Oszczędne użycie prądu

Zarówno w pracy, jak i w domu możesz być bardziej eko poprzez oszczędne wykorzystanie energii elektrycznej. Według kampanii „Sustainable Living”, przeprowadzonej przez niemiecki rząd, w 2020 roku czteroosobowa rodzina wydawała na rachunki za prąd średnio 1000 euro rocznie. Aż jedną czwartą tej kwoty generowało zużycie energii przez duże urządzenia elektryczne. Dlatego wszystkie sprzęty AGD i RTV w twoim domu powinny charakteryzować się się niskim poborem prądu. Oznakowanie energetyczne produktów (takie jak „Blue Angel”, „Energy Star” i  „Eco label” w UE) wskazują na to, które urządzenia są energooszczędne. Warto też pamiętać o tym, aby zawsze wyłączać z prądu sprzęt, którego nie używamy. Jeśli będziesz używać lamp LED to również zmniejszysz zużycie energii. Włączaj światło tylko w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz.  

Sprzątanie

Według niemieckiego rządu, zgodnie z szacunkami rynkowymi, obywatele Niemiec kupują rocznie około 220 tys. ton środków czystości oraz około 260 tys. ton płynów do mycia naczyń. Dozowanie dokładnej dawki detergentu ma znaczenie dla ograniczenia zanieczyszczenia wody. Dlaczego? Wiele środków czyszczących zawiera substancje szkodliwe dla środowiska i zagrażające zdrowiu. Według Umweltbundesamt (UBA, niemieckiej agencji ochrony środowiska) uniwersalne środki czyszczące, detergenty do ręcznego zmywania naczyń, mleczka do czyszczenia i kwasowe środki czyszczące oparte na kwasku cytrynowym są wystarczające, aby zachować czystość w domu. Jeśli już musisz użyć specjalnego środka czyszczącego, znak „EU Ecolabel” na opakowaniu pomoże wybrać ci produkt zrównoważony.

Pranie

UBA zaleca, aby bęben pralki załadować do pełna i oszczędnie używać do prania wysoce skondensowanego detergentu. Zwracaj też uwagę na twardość wody oraz stopień zabrudzenia ubrań. Unikaj zmiękczających płynów do płukania tkanin. W większości przypadków wystarczająca jest niska temperatura prania. Zgodnie z zaleceniami niemieckiego rządu, wystarczy 30 do 40°C.

Zakupy spożywcze

Zakupy żywności mogą być eko na wiele sposobów. Według niemieckiego rządu, każdy, kto zwraca uwagę na ilość spożywanego mięsa, przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych. Jak to możliwe? Na przykład do produkcji zaledwie 1 kg wołowiny potrzeba więcej niż 15 tys. litrów wody. UBA zaleca kupowanie żywności ekologicznej. Zwracaj uwagę na miejsce pochodzenia produktu i sezonowość. Unikaj marnowania żywności. Około 60% odpadów żywnościowych pochodzi od nas, konsumentów. Idealnym rozwiązaniem jest zrobienie planu posiłków i kupowanie tylko tego, co potrzebujesz.

Gotowanie

Energię i wodę możesz też oszczędzać w trakcie gotowania. Według UBA, bardziej energooszczędnym rozwiązaniem jest podgrzanie wody do gotowania makaronu lub na herbatę przy użyciu czajnika. Pozostawienie pokrywki na patelni i garnku podczas gotowania także pozwala zaoszczędzić dodatkową ilość energii. Wykorzystując szybkowar możesz ograniczyć zużycie energii o 50%. Podczas pieczenia, używaj opcji termoobiegu powietrza. Lodówka i zamrażalnik nie powinny być otwarte dłużej, niż to konieczne. Zalecane jest też wykorzystanie urządzeń tak długo, jak to możliwe oraz naprawianie ich, kiedy jest to konieczne.

Eko łazienka

Aby zaoszczędzić wodę, UBA zaleca zastąpienie kąpieli w pełnej wannie prysznicem. W takim przypadku prysznic nie powinien jednak trwać dłużej niż 10 min, aby zużycie wody nie przekroczyło ilości potrzebnej do napełnienia wanny. Zakręcaj wodę, kiedy myjesz ręce. Możesz także wspierać ekorozwój kupując produkty higieniczne i drogeryjne. Wystarczy, że, wybierzesz szampon do włosów w butelkach z przetwarzalnego plastiku, czy tkaninowe chusteczki wielokrotnego użytku do usuwania makijażu.

Unikaj odpadów 

Nie wyrzucaj żywności w dniu, w którym kończy się jej data przydatności do spożycia. UBA zaleca, abyś polegał na swoim węchu i smaku zanim podejmiesz tę decyzję. Zasada ta nie odnosi się do łatwo psujących się produktów pochodzenia zwierzęcego. Podczas robienia zakupów, zamień plastikowe torby na koszyki i torby wielokrotnego użytku. Jeśli wciąż posiadasz plastikowe reklamówki w domu, powinieneś ponownie wykorzystać je tak często, jak to tylko możliwe. Kupuj produkty bez opakowań, w opakowaniach nadających się do powtórnego przetworzenia lub w pojemnikach wielokrotnego użytku, takich jak butelki zwrotne.

 

Autor: Carina Belluomo

 

Kontakt dla mediów

Rzecznik Prasowy DEKRA Certification Sp. z o.o.
@ rzecznik.pl@dekra.com

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...