Logo DEKRA Certification

Jesteś tutaj : Powitanie » Aktualności

Aktualności DEKRA Certification


FSC Project Certification – standard jakości łańcucha dostaw drewna konstrukcyjnego

06/09/2017 - FSC Project Certification – standard jakości łańcucha dostaw drewna konstrukcyjnego

 

 
 

W związku z wymogami Unii Europejskiej dotyczącymi zwalczania handlu nielegalnym drewnem, od 2013 roku wszystkie podmioty wprowadzające na polski rynek drewno lub wyroby drewniane oraz inni uczestnicy łańcucha dostaw drewna, zobowiązani są do wdrożenia Systemu Zasad Należytej Staranności, mającego na celu m.in. identyfikację pochodzenia drewna.

 

Jednym z narzędzi Systemu Zasad Należytej Staranności są certyfikaty FSC (Forest Stewardship Council). Należą do nich certyfikaty FSC Chain of Custody (potwierdzający, że kupowane i sprzedawane przez przedsiębiorstwo materiały i produkty stworzone są wyłącznie z certyfikowanego drewna), FSC Controlled Wood (świadczący o tym, że większość surowca użytego do wytworzenia danego produktu stanowi materiał certyfikowany, pozostała natomiast pochodzi z pewnych i legalnych, acz niecertyfikowanych źródeł), oraz FSC Project Certification dedykowany branży budowlanej.

FSC Project Certification, ma na celu przede wszystkim zapewnienie ciągłości dostaw certyfikowanego drewna na teren inwestycji budowlanych dowolnego rodzaju – budynków nowych i remontowanych, obiektów sportowych a także łodzi i obiektów tymczasowych (np. scen).  Jest on przyznawany jednorazowo i przypisany do konkretnego projektu.

Możliwe jest certyfikowanie inwestycji budowlanej w wersji pełnej, czyli takiej w której min. 50% użytego drewna pochodzi z certyfikacji FSC 100%, FSC Mix lub jest drewnem odzyskanym (recyklingowanym) bądź w wersji częściowej, gdzie tylko poszczególne elementy konstrukcji muszą być wykonane z drewna FSC 100%, FSC Mix lub z drewna odzyskanego.

Inne wymagania systemu zarządzania jakością FSC Project Certification to m.in. powołanie Project Managera odpowiedzialnego za procedury weryfikacji pochodzenia drewna, szkolenia, dokumentację itp., przeszkolenie uczestników projektu oraz gromadzenie odpowiedniej dokumentacji projektu (np. faktur, dowodów dostaw, kopii certyfikatów dostawców).

Chociaż standard FSC Project Certification stosowany jest z sukcesem od wielu lat, trwają pracę nad jego udoskonaleniem – prawdopodobnie jesienią 2017 roku będzie on znowelizowany. Zanim jednak to nastąpi, nadal jest on najpewniejszym i najłatwiejszym we wdrożeniu sposobem potwierdzenia wysokiej jakości i integralności wykorzystywanych surowców.

 

 

Dowiedz się więcej o Certyfikacji Łańcucha Dostaw w przemyśle Drzewno-Papierniczym »

 
 

Zapisz się na Newsletter DEKRA!

 
  @DEKRA_w_Polsce Dekra w Polsce
 
 
 


Zobacz więcej newsów...

contact
Newsletter
aktualności
pliki do pobrania