Certyfikacja systemu zarzadzania jakością IATF 16949 w branży motoryzacyjnej

Certyfikacja systemu zarzadzania jakością IATF 16949 w branży motoryzacyjnej

30 cze 2021

Nasz ekspert Tomasz Romanik, Regional Competence Center Manager Head of Automotive OEM - Sales Account Manager, udzielił odpowiedzi na kilka często pojawiających się pytań dotyczących standardu IATF 16949, który integruje systemy jakości w branży automotive.

 

DEKRA: Do kogo skierowany jest certyfikat IATF?

Tomasz Romanik: Możemy w bardzo uproszczony sposób powiedzieć, że standard jest skierowany do wszystkich organizacji, które uczestniczą w produkcji części do przemysłu motoryzacyjnego.

Co ciekawe, jest kilka pułapek w tej definicji. Po pierwsze, kto jest traktowany jako przedsiębiorstwo produkcyjne? Firmy, które posiadają co najmniej jedną lokalizację, w której odbywają się procesy produkcji tworzące wartość dodaną. Oznacza to, że musi to być firma, która przetwarza części wykorzystywane do produkcji aut np. montuje, lakieruje lub hartuje dane komponenty.

Kolejna pułapka - czym są części do przemysłu motoryzacyjnego? Standard IATF bardzo precyzyjne określa, że są to części do produkcji, serwisu oraz wyposażenie dodatkowe, które musi być łączone mechanicznie lub elektrycznie z pojazdem.

Spełniając powyższe wymagania, możemy aplikować o certyfikację zgodności z wymaganiami IATF 16949:2016.

 

D: IATF to system zarządzania jakością. Czy ma on również przełożenie na bezpieczeństwo procesów produkcyjnych i finalnego wyrobu?

TR: Zdecydowanie tak! Clou systemów zarządzania polega na organizacji procesów przedsiębiorstwa tak, aby wdrożenie ich założeń gwarantowało spełnienie szeregu wymagań, w tym również tych dotyczących bezpieczeństwa.

Jest to istotny aspekt zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym! Każda część pojazdu wpływa na bezpieczeństwo finalnego użytkownika jak i jego otoczenia.

Dlatego jednym z ważnych benefitów dla każdej organizacji, która decyduje się na wprowadzenie wymagań IATF, jest pewność, że będzie miało to znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa procesów i finalnych produktów.

 

D: Czy poprzez IATF wspieramy zrównoważony rozwój naszej firmy?

 

TR: Zdecydowanie tak!  Aktualne wersje standardów ISO z zakresu zarządzania jakością łączą potrzebę umiejętnego odpowiadania na oczekiwania biznesowe z dbałością o środowisko.

Jedną z ważnych zmian wprowadzonych przez ISO 9001:2015, będącą bazą dla wymagań IATF 16949 jest wymóg dbałości o potrzeby stron zainteresowanych, a jedną z nich coraz częściej jest właśnie ochrona środowiska.

Proekologiczność stała się  ważnym czynnikiem kształtującym relacje  biznesowe. Prostym przykładem potwierdzającym moją opinie jest działalność firmy Volkswagen. Koncern wymaga od swoich dostawców przeprowadzenia kontroli poprzez platformę EcoVadis, która umożliwia ocenę praktyk i sposobu postępowania dostawców w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ale co ma z tym wspólnego IATF? Otóż bardzo dużo. Jednym z ważniejszych wymagań tego standardu jest rozumienie specyficznych wymagań klientów i koncentracja na ciągłym doskonaleniu wszystkich działań i procesów. Obie te kwestie są w dzisiejszym świecie nierozerwalne połączone z projektami proekologicznymi.

 

Chcesz wiedzieć więcej o IATF 16949? Kolejna część wywiadu z naszym ekspertem pojawi się już za tydzień! 

Kontakt dla mediów

Rzecznik Prasowy DEKRA Certification Sp. z o.o.
@ rzecznik.pl@dekra.com

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...