Certyfikat FSC i PEFC

Certyfikat FSC i PEFC

 

Certyfikacja łańcucha dostaw w przemyśle drzewno-papierniczym

 

Chcesz potwierdzić, że w swojej produkcji stosujesz drewno pochodzące z legalnych źródeł?
Zależy Ci na potwierdzeniu, że dbałość o jakość i bezpieczeństwo na każdym etapie łańcucha dostaw?
Chcesz oznaczać swoje produkty logo FSC i PEFC?

 

Certyfikacja FSC® i PEFC™ w DEKRA

 

Certyfikat FSC i PEFC stanowi dowód, że produkcja, przetwarzanie i handel drewnem oraz produktami pochodzenia leśnego (np. papier) odbywa się w zgodzie z obowiązującymi przepisami UE. Oznacza to, że stosowane przez przedsiębiorstwo drewno pochodzi z legalnych źródeł.

 

Potwierdzenie przez niezależną jednostkę certyfikacją, że drewno nie zostało pozyskane na terenach zagrożonych i/lub z pogwałceniem praw lokalnych społeczności, jest coraz częściej wymagane przez kontrahentów i klientów firm z branży drzewno-papierniczej.

 

Certyfikacja łańcucha dostaw w przemyśle drzewno-papierniczym zapewnia, że na każdym etapie produkcji spełnione są normy dotyczące jakości i bezpieczeństwa produkcji oraz transparentności pochodzenia surowca.

 

Spełniając wymagania standardu FSC i PEFC, zgodnie z procedurą certyfikacji, producent zyskuje prawo do oznaczania swoich produktów znakami towarowymi FSC i PEFC. – Na te, znane już wszystkim, etykiety z charakterystycznym drzewkiem, coraz częściej zwracają uwagę konsumenci wyczuleni na kwestie środowiskowe.

 

 

Co to jest certyfikat FSC i PEFC?

 

Forest Stewardship Council® (FSC) oraz Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC) są największymi międzynarodowymi programami certyfikacji w przemyśle drzewnym.

 

Unia Europejska od 2002 roku za priorytetowe uznaje zwalczanie obrotu nielegalnie pozyskanym drewnem. Zgodnie z Rozporządzeniem UE nr 995/2010 z 20 października 2010 roku każdy producent i dystrybutor drewna i produktów z drewna, po raz pierwszy wprowadzający wyroby na polski rynek, musi wdrożyć system zasad należytej staranności obejmujący procedury i środki służące m.in. identyfikacji źródła pochodzenia drewna i oceny ryzyka. Jego brak grozi poważnymi konsekwencjami finansowymi.

 

Przystąpienie do programu certyfikacji wg międzynarodowego standardu FSC jest jednym ze sposobów na spełnienie tych wymogów.

 

 

Standardy FSC i PEFC

 

Co oznacza certyfikat kontroli pochodzenia FSC CoC?

 

Certyfikat FSC „Chain of Custody” potwierdza, że kupowane i sprzedawane materiały i produkty z drewna pochodzą wyłącznie z certyfikowanych lasów i mogą być oznaczone znakiem FSC.

System zarządzania łańcuchem dostaw w oparciu o standard FSC CoC obejmuje m.in. zarządzanie jakością, specyfikację materiałów oraz ich identyfikację i segregację, kontrolę produkcji, fakturowanie oraz dokumentację sprzedażową i umieszczanie na produktach znaku FSC.

 

Co oznacza certyfikat FSC „Drewno kontrolowane”?

 

Certyfikat FSC „Controlled Wood” skierowany jest dla podmiotów wykorzystujących drewno pochodzące nie tylko z lasów certyfikowanych. Etykieta „FSC Mieszane” potwierdza, że:

 • 70% surowca użytego do wytworzenia danego produktu stanowi materiał certyfikowany,
 • pozostałe 30% surowca na pewno nie zostało pozyskane w sposób nielegalny, naruszający prawa i tradycje miejscowej ludności,  z terenów uznanych za szczególnie ważne dla przyrody i społeczeństwa z terenów przekształconych lasów naturalnych lub z lasów, w których sadzone są drzewa modyfikowane genetycznie.

 

Co oznacza certyfikat PEFC „Łańcuch dostaw produktów zawierających surowce leśne”?

 

Certyfikacja wg standardu PEFC „Chain of Custody of Forest-based Products”  pozwala na weryfikację pochodzenia drewna na każdym etapie jego przetworzenia i przepływu.

System PEFC dostosowany jest m.in. do specyficznych potrzeb małych, lokalnych właścicieli lasów oraz umożliwia certyfikację grupową. Do spełnienia minimalnych wymagań systemu certyfikacji łańcucha dostaw PEFC można wykorzystać funkcjonujące w organizacji systemy zarządzania: jakością (ISO 9001) i/lub środowiskiem (ISO 14001).

 

Co oznacza certyfikat FSC Project Certification?

 

Jednorazowa, obejmująca określony projekt, certyfikacja FSC Project Certification stanowi odpowiedź na potrzeby firm z branży budowlanej:

 • Eliminuje przerwy w łańcuchu dostaw drewna konstrukcyjnego, występujące w sytuacjach braku certyfikacji wśród podwykonawców i dostawców.
 • Pozwala firmom budowlanym na uzyskanie pewności, że drewno konstrukcyjne, wykorzystywane w danej inwestycji, pochodzi wyłącznie z legalnych źródeł.
 • Dodatkowo certyfikat FSC wpływa pozytywnie na podtrzymywanie wizerunku przedsiębiorstwa, jako podmiotu zorientowanego na kwestie środowiskowe i społeczne.

 

Pełna certyfikacja FSC Project Certification oznacza, że minimum 50% drewna konstrukcyjnego spełnia standard FSC 100%, FSC Mix lub jest drewnem odzyskanym.

W przypadku certyfikacji częściowej tylko poszczególne elementy konstrukcji (np. drzwi, okna, podłogi) muszą być wykonane z drewna FSC 100%, FSC Mix lub z drewna odzyskanego.

 

 

Dla kogo jest certyfikat FSC i PEFC?

 

Standardy FSC i PEFC przeznaczone są dla przedsiębiorstw z branży drzewnej i papierniczej, a w szczególności dla:

 • tartaków
 • producentów mebli i wyrobów stolarskich
 • wytwórni płyt (wiórowych, pilśniowych) i sklejek
 • producentów wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa
 • wytwórni budynków prefabrykowanych
 • producentów opakowań drewnianych, ram do obrazów itp.
 • zakładów papierniczym
 • dystrybutorów drewna i produktów pochodzenia leśnego

 

 

Dlaczego DEKRA?

 

DEKRA certyfikuje łańcuch dostaw w przemyśle drzewno-papierniczym wg FSC i PEFC we współpracy z Soil Association Certification Limited. Certyfikacja FSC prowadzona jest w oparciu o akredytację Assurance Services International (ASI), a certyfikacja PEFC w oparciu o akredytację United Kingdom Accreditation Service (UKAS).

 

Certyfikat DEKRA to niezależne potwierdzeniem spełnienia przez Twoją organizację wymagań międzynarodowych standardów FSC i PEFC. Znak DEKRA, jako jednego z liderów wśród jednostek certyfikacyjnych, jest znany i poważany przez organizacje i instytucje w Polsce i za granicą.

 

 

Jak uzyskać certyfikat FSC lub PEFC?


To proste! Wypełnij krótki formularz lub skontaktuj się bezpośrednio z biurem sprzedaży DEKRA w Twoim regionie.

 

 

W czym jeszcze DEKRA może Ci pomóc?

 

 

 

KONTAKT TELEFONICZNY:

 

FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dowiedz się więcej o interesujących Cię usługach lub poproś o ofertę...

 

ZAPYTAJ O OFERTĘ:

Zapraszamy do kontaktu z Menedżerem Regionalnym DEKRA, który odpowie na nurtujące Cię pytania...

 

 

DEKRA FSC N001908

 

 

 

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...