Certyfikacja FSC i PEFC

Certyfikacja FSC i PEFC

 

Certyfikacja łańcucha dostaw w przemyśle drzewno-papierniczym

 

Chcesz potwierdzić, że w swojej produkcji stosujesz drewno pochodzące z legalnych źródeł?
Zależy Ci na potwierdzeniu, że dbałość o jakość i bezpieczeństwo na każdym etapie łańcucha dostaw?
Chcesz oznaczać swoje produkty logo FSC i PEFC?

 

Certyfikacja FSC® i PEFC™ w DEKRA

 

Certyfikaty FSC i PEFC stanowią dowód, że produkcja, przetwarzanie i handel drewnem oraz produktami pochodzenia leśnego odbywa się w zgodzie z obowiązującymi przepisami UE. Oznacza to, że stosowane przez przedsiębiorstwo drewno pochodzi z legalnych źródeł.

 

Potwierdzenie przez niezależną jednostkę certyfikacją, że drewno nie zostało pozyskane na terenach zagrożonych i/lub z pogwałceniem praw lokalnych społeczności, jest coraz częściej wymagane przez kontrahentów i klientów firm z branży drzewno-papierniczej.

 

Certyfikacja łańcucha dostaw w przemyśle drzewno-papierniczym zapewnia, że na każdym etapie produkcji spełnione są normy dotyczące jakości i bezpieczeństwa produkcji oraz transparentności pochodzenia surowca.

 

Tym samym producent zyskuje prawo do oznaczania swoich produktów logotypami FSC i PEFC - znakami, na które coraz częściej zwracają uwagę konsumenci wyczuleni na kwestie środowiskowe.

 

 

Co to jest FSC i PEFC?

 

Forest Stewardship Council® (FSC) oraz Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC) są największymi międzynarodowymi programami certyfikacji w przemyśle drzewnym.

 

Unia Europejska od 2002 roku za priorytetowe uznaje zwalczanie obrotu nielegalnie pozyskanym drewnem. Zgodnie z Rozporządzeniem UE nr 995/2010 z 20 października 2010 roku każdy producent i dystrybutor drewna i produktów z drewna, po raz pierwszy wprowadzający wyroby na polski rynek, musi wdrożyć system zasad należytej staranności obejmujący procedury i środki służące m.in. identyfikacji źródła pochodzenia drewna i oceny ryzyka. Jego brak grozi poważnymi konsekwencjami finansowymi.

 

Przystąpienie do programu certyfikacji wg międzynarodowego standardu, np. FSC, jest jednym ze sposobów na spełnienie tych wymogów.

 

Certyfikacja kontroli pochodzenia FSC CoC

 

Certyfikat FSC „Chain of Custody” potwierdza, że kupowane i sprzedawane materiały i produkty z drewna pochodzą wyłącznie z certyfikowanych lasów i mogą być oznaczone znakiem FSC.

System zarządzania łańcuchem dostaw w oparciu o standard FSC CoC obejmuje m.in. zarządzanie jakością, specyfikację materiałów oraz ich identyfikację i segregację, kontrolę produkcji, fakturowanie oraz dokumentację sprzedażową i umieszczanie na produktach znaku FSC.

 

Certyfikacja FSC „Drewno kontrolowane”

 

Certyfikat FSC „Controlled Wood” skierowany jest dla podmiotów wykorzystujących drewno pochodzące nie tylko z lasów certyfikowanych. Etykieta „FSC Mieszane” potwierdza, że:

 • 70% surowca użytego do wytworzenia danego produktu stanowi materiał certyfikowany,
 • pozostałe 30% surowca na pewno nie zostało pozyskane w sposób nielegalny, naruszający prawa i tradycje miejscowej ludności,  z terenów uznanych za szczególnie ważne dla przyrody i społeczeństwa z terenów przekształconych lasów naturalnych lub z lasów, w których sadzone są drzewa modyfikowane genetycznie.

 

Certyfikacja PEFC „Łańcuch dostaw produktów zawierających surowce leśne”

 

Certyfikacja wg standardu PEFC „Chain of Custody of Forest-based Products”  pozwala na weryfikację pochodzenia drewna na każdym etapie jego przetworzenia i przepływu.

System PEFC dostosowany jest m.in. do specyficznych potrzeb małych, lokalnych właścicieli lasów oraz umożliwia certyfikację grupową. Do spełnienia minimalnych wymagań systemu certyfikacji łańcucha dostaw PEFC można wykorzystać funkcjonujące w organizacji systemy zarządzania: jakością (ISO 9001) i/lub środowiskiem (ISO 14001).

 

Certyfikacja FSC Project Certification

 

Jednorazowa, obejmująca określony projekt, certyfikacja FSC Project Certification stanowi odpowiedź na potrzeby firm z branży budowlanej:

 • Eliminuje przerwy w łańcuchu dostaw drewna konstrukcyjnego, występujące w sytuacjach braku certyfikacji wśród podwykonawców i dostawców. podwykonawców.
 • Pozwala firmom budowlanym na uzyskanie pewności, że drewno konstrukcyjne, wykorzystywane w danej inwestycji, pochodzi wyłącznie z legalnych źródeł.
 • Wpływa także pozytywnie na podtrzymywanie wizerunku przedsiębiorstwa, jako podmiotu zorientowanego na kwestie środowiskowe i społeczne.

 

Pełna certyfikacja FSC Project Certification oznacza, że minimum 50% drewna konstrukcyjnego spełnia standard FSC 100%, FSC Mix lub jest drewnem odzyskanym.

W przypadku certyfikacji częściowej tylko poszczególne elementy konstrukcji (np. drzwi, okna, podłogi) muszą być wykonane z drewna FSC 100%, FSC Mix lub z drewna odzyskanego.

 

 

Dla kogo jest FSC i PEFC?

 

Certyfikacja wg wymagań standardów FSC i PEFC przeznaczona jest dla przedsiębiorstw z branży drzewnej i papierniczej, a w szczególności:

 • tartaków
 • producentów mebli i wyrobów stolarskich
 • wytwórni płyt (wiórowych, pilśniowych) i sklejek
 • producentów wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa
 • wytwórni budynków prefabrykowanych
 • producentów opakowań drewnianych, ram do obrazów itp.
 • zakładów papierniczym
 • dystrybutorów drewna i produktów pochodzenia leśnego

 

 

Dlaczego DEKRA?

 

DEKRA certyfikuje łańcuch dostaw w przemyśle drzewno-papierniczym wg FSC i PEFC we współpracy z Soil Association Certification Limited. Certyfikacja FSC prowadzona jest w oparciu o akredytację Assurance Services International (ASI), a certyfikacja PEFC w oparciu o akredytację United Kingdom Accreditation Service (UKAS).

 

Certyfikat DEKRA to niezależne potwierdzeniem spełnienia przez Twoją organizację wymagań międzynarodowych standardów FSC i PEFC. Znak DEKRA, jako jednego z liderów wśród jednostek certyfikacyjnych, jest znany i poważany przez organizacje i instytucje w Polsce i za granicą.

 

 

W czym jeszcze DEKRA może Ci pomóc?

 

 

 

FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dowiedz się więcej o interesujących Cię usługach lub poproś o ofertę...

 

ZAPYTAJ O OFERTĘ:

Zapraszamy do kontaktu z Menedżerem Regionalnym DEKRA, który odpowie na nurtujące Cię pytania...

 

 

DEKRA FSC N001908

 

 

10 maj 2018

Nowa ocena ryzyka FSC

Od listopada 2018 r. drewno kontrolowane będzie podlegać nowej Scentralizowanej Krajowej Oceny Ryzyka.

 

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...