Poznaj propozycje zmian w sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, jakie wprowadza projekt OMNIBUS.
Jak DEKRA wspiera przedsiębiorstwa w obszarze zrównoważonego rozwoju?
26 lutego 2025 r. Komisja Europejska zaprezentowała projekt zmian regulacyjnych OMNIBUS I i II, które modyfikują wymagania w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, w odniesieniu do CSRD, Taksonomi UE i CSDDD, wpływając na raportowanie działań ESG przez firmy.
DEKRA, jako wiodący dostawca usług audytowych i certyfikacyjnych, wspiera przedsiębiorstwa w zarządzaniu obszarem ESG.
Kiedy proponowane zmiany zaczną obowiązywać?
Zmiany zaproponowane w pakiecie regulacyjnym OMNIBUS muszą najpierw zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i wprowadzone do krajowego porządku prawnego, co może opóźnić cały proces. Jeśli projekt zostanie przyjęty w obecnym kształcie, obowiązek raportowania ESRS dla firm z tzw. drugiej i trzeciej „fali” (planowany na 2025 r.) zostanie opóźniony o dwa lata. Nowe przepisy muszą zostać wdrożone do 31 grudnia 2025 r. W Polsce zmiany będą miały wpływ na ustawę z 6 grudnia 2024 r., dostosowującą prawo do dyrektywy CSRD. Zgodnie z planami, Taksonomia UE zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 r., a implementacja CSDDD w krajowym prawie zostanie opóźniona do 26 lipca 2027 r. dla największych firm. Pytaniem, na razie bez odpowiedzi, pozostaje także, czy i w jakim kształcie proponowane zmiany zostaną przyjęte.
Jakie zmiany proponuje projekt OMNIBUS w odniesieniu do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju?
- Zwolnienie z obowiązków sprawozdawczości CSRD części firm: Z obowiązków raportowania będą zwolnione małe i średnie przedsiębiorstwa, a raportować będą musiały tylko duże firmy, spełniające określone progi zatrudnienia i obrotów. Natomiast interesariusze w łańcuchu wartości będą mogli oczekiwać jedynie od podmiotów nie objętych CSRD ujawnień wskazanych w nowo ustanowionym standardzie opartym na istniejącym tzw. Dobrowolnym Standardzie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nienotowanych na giełdzie (VSME).
- Zmiany w ESRS: Komisja Europejska planuje uproszczenie standardów sprawozdawczości, zmniejszenie liczby punktów ujawnień, przewagę numerycznych nad narracyjnymi oraz rozdzielenie danych na obowiązkowe i dobrowolne.
- Dobrowolność sprawozdawczości zgodnej z Taksonomią UE: Obowiązek raportowania dotyczy tylko największych przedsiębiorstw, a dla mniejszych firm sprawozdawczość będzie dobrowolna.
- Ograniczenie obowiązków w zakresie CSDDD: Zmniejszenie zakresu oceny ryzyka do dostawców pierwszego rzędu oraz wydłużenie okresu monitorowania działań z zakresu należytej staranności do 5 lat.
- Zmiany w atestacji sprawozdań: Będzie wymagane poddanie sprawozdań atestacji z ograniczoną pewnością (limited assurance), a prace nad pełną atestacją zostaną wstrzymane.
Rola DEKRA w kontekście projektu OMNIBUS
Zmiany regulacyjne związane z OMNIBUS I i II wprowadzają szereg istotnych modyfikacji, które będą miały wpływ na proces sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej. DEKRA wspiera przedsiębiorstwa w przygotowaniu się do spełnienia wymagań regulacyjnych czy wymagań interesariuszy w łańcuchu wartości w obszarze środowiskowym, społecznym i zarządczym, a przede wszystkim do wdrożenia i realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Sprawozdawczość powinna być płynnym procesem wynikającym z uporządkowanych procesów i systemów zarządzania obszarami ESG w organizacji. W tym kontekście proces oceny systemów zarządzania na zgodność z ISO przynosi wiele korzyści:
- Zwiększenie efektywności operacyjnej – Poprawa procesów i redukcja kosztów operacyjnych, zwłaszcza w obszarze zarządzania środowiskowego (ISO 14001) i BHP (ISO 45001).
- Zarządzanie ryzykiem – m.in. Skuteczne zarządzanie w przypadku sytuacji kryzysowej czy zdarzenia losowego, zapewniając organizacji ciągłość działania (ISO 22301).
- Zgodność z wymogami– Ułatwienie spełniania wymagań prawnych i norm branżowych, co minimalizuje ryzyko prawne i poprawia reputację.
- Poprawa reputacji i transparentności – Certyfikacja stanowi dowód odpowiedzialności organizacji wobec interesariuszy, w tym klientów i partnerów biznesowych.
Dzięki doświadczeniu i szerokiej ofercie usług audytowych oraz certyfikacyjnych, DEKRA Certification wspiera firmy w dostosowywaniu procesów organizacyjnych w obszarach ESG i w strategii zrównoważonego rozwoju, a także w sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, oceniając zgodność z przepisami i normami.
Więcej informacji o usługach DEKRA dla zrównoważonego rozwoju
znajdziesz tutaj