Rzecznik Prasowy DEKRA Certification Sp. z o.o.
@ rzecznik.pl@dekra.com
Od samego początku kryzysu pandemicznego maseczki ochronne są towarem pierwszej potrzeby. Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, umożliwiono szybkie testowanie maseczek. Na samym początku pandemii maseczki, które nie przeszły unijnej procedury zgodności, zalały wręcz niemiecki rynek. Chodziło oto, aby nie doszło do braków w zaopatrzeniu - producenci i importerzy mieli być w stanie zaspokoić gigantyczny popyt produktami, które przeszły tylko podstawowe badania (CPA) i tym samym spełniały minimalne normy bezpieczeństwa.
W oparciu o szybki test CPA, DEKRA prowadziła badania maseczek w specjalnym laboratorium. Od marca do września 2020 roku przetestowano maseczki od blisko 1500 producentów. Aż 80 procent badanych przez DEKRA produktów nie spełniało kryteriów i nie powinno było być wprowadzonych na rynek.
Eksperci DEKRA szacują, że obecnie w Niemczech w obiegu rynkowym znajduje się około ośmiu miliardów masek, ale przetestowano tylko cztery miliardy spośród nich.
Od 1 października 2020 r. szybki test CPA nie jest już dozwolony na terenie Niemiec. Od tego dnia do sprzedaży dopuszczone są tylko maski FFP (maska filtrująca), które przeszły złożoną procedurę oceny zgodności UE i są opatrzone wymaganym znakiem CE. W laboratorium testowym DEKRA w Essen specjaliści testują maseczki FFP2 i FFP3.
Przed pandemią w Niemczech badano rocznie od trzech do czterech modeli maseczek pod kątem zgodności z normą EN149. Obecnie liczba ta wynosi nawet trzydzieści modeli maseczek w ciągu miesiąca!
Zapotrzebowanie na testy nie maleje. Laboratorium DEKRA w Essen pracuje na trzy zmiany, a trzy inne laboratoria (w Stuttgarcie, Dreźnie i Bochum) są zaangażowane w cześć procesu testowania.
Procedura szybkiego testu CPA trwała około trzech i pół dnia. Zgodnie z szacunkami DEKRA, pełna procedura zatwierdzenia maseczki FFP2 zajmuje ok. 150 godzin. Tak było jednak w „normalnych czasach”. Odkąd jednak przeszliśmy na system zmianowy, najlepiej byłoby, gdybyśmy zakończyli serię testów w półtora tygodnia - wyjaśnia Jörg-Timm Kilisch, dyrektor zarządzający DEKRA Testing & Certification.
Ważnym kryterium badań jest test przepływowy. Ponieważ istnieją różne klasy ochrony, wartości graniczne dla przepuszczalności aerozoli również się różnią. W przypadku maski FFP1 wartość graniczna wynosi 20 procent. W przypadku maski FFP2 to mniej niż sześć procent. Maska FFP3 może przepuszczać mniej niż jeden procent aerozoli w obu kierunkach.
Na podstawie: Susanne Spotz, "Mask testing", DEKRA Solutions 01/2021
Kontakt dla mediów
Rzecznik Prasowy DEKRA Certification Sp. z o.o.
@ rzecznik.pl@dekra.com