DEKRA testuje maseczki w największym laboratorium w Europie

DEKRA testuje maseczki w największym laboratorium w Europie

08 sty 2021

Od samego początku kryzysu pandemicznego maseczki ochronne są towarem pierwszej potrzeby. Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, umożliwiono szybkie testowanie maseczek. Na samym początku pandemii maseczki, które nie przeszły unijnej procedury zgodności, zalały wręcz niemiecki rynek. Chodziło oto, aby nie doszło do braków w zaopatrzeniu - producenci i importerzy mieli być w stanie zaspokoić gigantyczny popyt produktami, które przeszły tylko podstawowe badania (CPA) i tym samym spełniały minimalne normy bezpieczeństwa.

 

W oparciu o szybki test CPA, DEKRA prowadziła badania maseczek w specjalnym laboratorium. Od marca do września 2020 roku przetestowano maseczki od blisko 1500 producentów. Aż 80 procent badanych przez DEKRA produktów nie spełniało kryteriów i nie powinno było być wprowadzonych na rynek.

 

Eksperci DEKRA szacują, że obecnie w Niemczech w obiegu rynkowym znajduje się około ośmiu miliardów masek, ale przetestowano tylko cztery miliardy spośród nich.

 

Od 1 października 2020 r. szybki test CPA nie jest już dozwolony na terenie Niemiec. Od tego dnia do sprzedaży dopuszczone są tylko maski FFP (maska ​​filtrująca), które przeszły złożoną procedurę oceny zgodności UE i są opatrzone wymaganym znakiem CE. W laboratorium testowym DEKRA w Essen specjaliści testują maseczki FFP2 i FFP3.

 

Przed pandemią w Niemczech badano rocznie od trzech do czterech modeli maseczek pod kątem zgodności z normą EN149. Obecnie liczba ta wynosi nawet trzydzieści modeli maseczek w ciągu miesiąca!

 

Zapotrzebowanie na testy nie maleje. Laboratorium DEKRA w Essen pracuje na trzy zmiany, a trzy inne laboratoria (w Stuttgarcie, Dreźnie i Bochum) są zaangażowane w cześć procesu testowania.

 

Procedura szybkiego testu CPA trwała około trzech i pół dnia. Zgodnie z szacunkami DEKRA, pełna procedura zatwierdzenia maseczki FFP2 zajmuje ok. 150 godzin. Tak było jednak w „normalnych czasach”. Odkąd jednak przeszliśmy na system zmianowy, najlepiej byłoby, gdybyśmy zakończyli serię testów w półtora tygodnia - wyjaśnia Jörg-Timm Kilisch, dyrektor zarządzający DEKRA Testing & Certification.

 

Ważnym kryterium badań jest test przepływowy. Ponieważ istnieją różne klasy ochrony, wartości graniczne dla przepuszczalności aerozoli również się różnią. W przypadku maski FFP1 wartość graniczna wynosi 20 procent. W przypadku maski FFP2 to mniej niż sześć procent. Maska FFP3 może przepuszczać mniej niż jeden procent aerozoli w obu kierunkach.

 

Na podstawie: Susanne Spotz, "Mask testing", DEKRA Solutions 01/2021

 

 

Kontakt dla mediów

Rzecznik Prasowy DEKRA Certification Sp. z o.o.
@ rzecznik.pl@dekra.com

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...