Rzecznik Prasowy DEKRA Certification Sp. z o.o.
Dominika Grosman
T. +48.601.143.050
@ rzecznik.pl@dekra.com
Jak zrozumieć i wdrożyć kulturę bezpieczeństwa żywności?
Organizacja GFSI (Global Food Safety Initiative) wprowadziła w siódmej wersji wymagań ideę kultury bezpieczeństwa żywności. Aktualizacja od razu wzbudziła duże zainteresowanie przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej, ponieważ GFSI wyznacza schematy postępowania na przykład w certyfikacji IFS.
Chcąc najlepiej zrozumieć podejście do kultury bezpieczeństwa żywności, należy odpowiedzieć na 3 pytania:
Dlaczego kultura bezpieczeństwa żywności jest tak ważna?
Wiele firm zdało sobie sprawę, że inwestycje w szkolenia w zakresie bezpieczeństwa żywności, wdrażanie systemów i audyty mogą nie wystarczyć, aby w pełni zagwarantować osiągnięcie oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa. Wciąż „czegoś” brakowało. Owo „coś” to dokładna ocena kultury bezpieczeństwa żywności w organizacji.
Dlatego koncepcja kultury bezpieczeństwa żywności została natychmiastowo włączona do standardów uznanych systemów certyfikacji m.in. do IFS Food v7. W związku z powyższym, wszystkie firmy ubiegające się o certyfikat są zobowiązane do zaznajomienia się z nowymi wymaganiami.
Czym właściwie jest kultura bezpieczeństwa żywności?
Kultura bezpieczeństwa żywności łączy fizyczne aspekty systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności (pomieszczenia, wyposażenie, dokumentacja itp.) z wartościami niematerialnymi (komunikacja, szkolenia, nagrody oraz wartości i niepisane zasady).
Jak organizacje mogą skutecznie wdrożyć kulturę bezpieczeństwa żywności?
Podczas wdrażania kultury bezpieczeństwa żywności najważniejszą rolę pełnią liderzy i menedżerowie organizacji. Ponadto niezbędna jest stała dbałość o dobrą komunikację, edukację oraz osobista odpowiedzialność pracowników.
Skuteczne wdrożenie kultury bezpieczeństwa żywności bazuje na dwóch krokach
Krok 1: Ocena status quo
Ocenę poziomu integracji kultury bezpieczeństwa żywności w danej organizacji można wykonać wykorzystując m.in. kwestionariusz lub analizę SWOT. Celem badania jest odpowiedzenie na poniższe pytania:
Krok 2: Stworzenie i wdrożenie planu działania
Plan może obejmować takie funkcje, jak:
W zależności od organizacji szczegóły planu i jego etapy wdrożenia mogą się różnić.
Co zyskasz, dzięki współpracy z DEKRA?
Porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów i dowiedz się, jakie korzyści dla Twojej firmy niosą za sobą usługi DEKRA!
Kontakt dla mediów
Rzecznik Prasowy DEKRA Certification Sp. z o.o.
Dominika Grosman
T. +48.601.143.050
@ rzecznik.pl@dekra.com