Procedura weszła w życie w trybie pilnym 17 kwietnia 2025 r. Państwa członkowskie mają czas na transpozycję przepisów do końca roku.

Dyrektywa "Stop the clock" została opublikowana.

25 kwi 2025

17 kwietnia 2025 r. oficjalnie weszła w życie unijna dyrektywa 2025/794 tzw. Dyrektywa “Stop the clock”, która znacząco zmienia harmonogram i wymagania związane ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju. Procedura "Stop the clock" to część szerszego pakietu legislacyjnego OMNIBUS, którego celem jest upraszczanie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorstwa zyskują dodatkowy czas na przygotowanie się do nowych obowiązków w zakresie raportowania ESG.
  • Duże firmy zatrudniające ponad 250 pracowników – pierwsze raporty ESG zgodne z ESRS miały być publikowane w 2026 r. za rok 2025. Nowy termin to 2028 r. (za rok 2027).
  • Notowane MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa) – planowane raportowanie za 2026 r. zostało przesunięte na 2029 r. (za rok 2028).
  • CSDDD (dyrektywa o należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju) – państwa członkowskie mają dodatkowy rok na wdrożenie przepisów, czyli do 2027 r.

Co to oznacza dla firm?

Nowe regulacje dają firmom więcej przestrzeni na dostosowanie się do wymogów unijnych i przygotowanie odpowiednich struktur raportowania. To także sygnał, że UE wsłuchuje się w głosy przedsiębiorców, proponując bardziej realistyczne podejście do wdrażania ambitnych celów zrównoważonego rozwoju.

Co jeszcze zakłada pakiet OMNIBUS?

Przypomnijmy, że przewiduje on szereg modyfikacji, takich jak:
  • Podwyższenie progów kwalifikujących do obowiązkowego raportowania – obowiązek raportowania ESG ma objąć firmy zatrudniające ponad 1000 osób oraz osiągające obroty powyżej 50 mln euro lub aktywa przekraczające 25 mln euro.
  • Mniejsze firmy z ulgą – przedsiębiorstwa poniżej tego progu będą mogły korzystać z dobrowolnego standardu, który będzie zaprojektowany na bazie obowiązującego VSME, i przyjęty przez Komisję jako akt delegowany.
  • Wymagania informacyjne w łańcuchu dostaw ograniczone do zakresu nowego standardu – większe organizacje nie będą mogły żądać od MŚP danych wykraczających poza zakres przyszłego standardu na bazie VSME, podobnie audytorzy nie będą mogli wymuszać ich pozyskiwania.
  • Uproszczone standardy ESRS – planowane są zmiany redakcyjne i strukturalne, które mają zwiększyć przejrzystość dokumentów i ułatwić ich stosowanie.
  • Audyt bez rozszerzonego zapewnienia – utrzymany zostaje poziom limited assurance, a propozycja obowiązkowego reasonable assurance została wycofana, co ograniczy potencjalne koszty dla przedsiębiorstw.
Więcej szczegółów na temat dyrektywy "Stop the clock" znajdziesz w Dzienniku Urzędowym UE​.
DEKRA na bieżąco śledzi zmiany legislacyjne, oferując wsparcie w interpretacji przepisów oraz w przygotowaniach do raportowania ESG. Naszym celem jest nie tylko pomoc w zrozumieniu nowych obowiązków, lecz także praktyczne wsparcie organizacji.
Sprawdź usługi DEKRA, które mogą Cię wesprzeć w przygotowaniach do nowych wymagań: